Vše o Zlatém návrší a okolí
Zlaté návrší s výškou 1411 m n. m. je jedním z nejhezčích míst Krkonoš. Jeho hřbet leží mezi Medvědínem a masivem Kotle (1435 m n. m.).
Spolu s ním a Lysou horou (1343 m n. m.) tvoří nejvýraznější horskou trojici Krkonoš. Přibližně 400 m od vrcholu v sedle stojí Vrbatova bouda, odkud vedou trasy k prameni Labe nebo na Horní Mísečky, odtud se po turistické trase a lanovkou Labská dostaneme jak k dvojici apartmánových domů Pod Zlatým návrším, tak do Špindlerova Mlýna.
Svah u Labské byl poprvé osídlen na konci 16. století a v současné době se zde nachází horské domy a Wellness hotel Pinie. V roce 1916 byla dokončena výstavba přehrady Labská, která zachytává většinu sněhových vod ve středních Krkonoších a dotváří nádherný krajinný prvek v údolí řeky.
Historie místa
Krkonoše byly ve středověku také nazývány Sudetské hory a tento název byl zřejmě odvozen z keltského jazyka a znamenal též Kančí hory. Zajímavostí je, že tyto hory byly zmíněny již antickým astronomem a geografem Ptolemaiosem.
Poloha Krkonoš uprostřed Evropy předurčovala, že vývoj pohoří neprobíhal jen v režii přírodních zákonů, ale významně do něho zasáhl i člověk.
Hlavním popudem k pronikání člověka do hor bylo zpočátku zejména úsilí o využití nerostného bohatství. Kolonisté z různých koutů Evropy hledali v Krkonoších zlato, stříbro, drahé kameny a rudná ložiska.
Mezi 12. až 16. stoletím patřilo dolování, hornictví a zpracování železných rud k nejčastější obživě obyvatel a Krkonoše se v tomto směru staly nejvýznamnější oblastí v českých zemích.
Ve 14. a 15. století přicházeli do Krkonoš a prováděli tu prospektorskou činnost Vlaši - cizinci z Benátek a hledači zlata, stříbra a drahých kamenů. Stopy po jejich činnosti časem zanikly, avšak dochovaly se jejich tajemné písemné záznamy o cestách k ložiskům pokladů, tzv. Vlašské knihy.
„Italové, kteří cestují do sudetských hor, aby tam hledali zlato, vyplachují z potoků písek smíchaný se slídami a drahokamy ve dlouhém plochém korytě, vydlabaném z jednoho kusu kmenu a na jedné straně otevřeném. Toto koryto pak vloží do potoka tak, že voda do něj neproudí prudce, ale lahodně jím proplouvá. Pak hodí písek a míchají kopistem přizpůsobeným tvaru koryta. Aby zlatá a granátová zrnka neutekla spolu s lehkým pískem, zavírají otevřený bok upraveným prknem, které je však nižší než boční stěna koryta. Zrnka zlata a granáty, které se usadí společně s těžším pískem na dně, omývají v další nádobě, balí do kožených saků a berou s sebou...“. Georgia Agricola, De re metellica libri (1556).
Aktivity v místě a okolí
Strategická poloha domů nabízí mnoho zimních i letních aktivit. Lyžařské a běžecké tratě jsou v provozu až 5 měsíců v roce. V letních měsících jsou zde ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola.
Ve Špindlerově Mlýně mimo jiné najdete aquapark, bobovou a sáňkařskou dráhu, lanové centrum, minigolf, čtyřkolky, zip line, aquazorbing, terénní koloběžky a koloběžkovou dráhu.
Ze samotného centra Špindlerova Mlýna, který je vzdálený cca 2,5 km od domů, se můžete vydat na krásný výlet. Právě zde totiž začíná nejstarší turistická trasa Krkonoš – Harrachovská cesta, která vede na Labskou boudu. Ze stejného místa začíná i výšlap na nejvyšší vrchol našich hor - Sněžku (1603,3 m n. m).
Nespočet krásných míst uvidíte i na turistických trasách přes Horní Mísečky, pramen Labe, Sněžné jámy a Labskou boudu. V blízkém okolí apartmánových domů „Pod Zlatým návrším“ se pak nachází Špindlerova bouda, nebo ruiny Petrovy boudy, jejíž historie sahá 200 let zpět.
Vydáte-li se na jihovýchod, vedou tudy turistické trasy na Výrovku, na Friesovy boudy nebo chalupu Na Rozcestí.